17.10.2024
«Новодонецкое ауылының негізгі орта мектебі» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымындағы мұғалімнің қысқа мерзімді жоспары
Сабақ No 7. Мектеп туралы әуен
Музыкадағы PCB
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Менің мектебім
Күні 16.10.2024 ж
Оқытушының Т.А.Ә.Дьяченко Р.Н.
1-сынып Бар саны: 8 Жоқ саны: 0
Сабақтың тақырыбы: Мектеп туралы әуен
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.2.1.1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы музыканың табиғатын жеткізу.
Сабақтың мақсаттары Сіз әуен және күй деген не, мажор және минор деген не, мектеп туралы әуенді қалай құрастыру керектігін білесіз.
Сабақтың барысы
Жоспарланған уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы 5 мин Кіріспе – ынталандыру кезеңі.
Мұғалімнің сәлемі. Сыныпта қолайлы психологиялық жағдай жасау.
Бізге қоңырау соғылды.
Барлығы сабырмен сыныпқа кірді.
Барлығы өз үстелдерінде әдемі тұрды,
Бір-бірімізбен сыпайы амандастық.
Олар арқаларын тік ұстап, тыныш отырды.
Байқаймын, біздің сыныптың еш айырмашылығы жоқ.
Сабақты бастайық достар Мұғалімнің сәлемі
мұғалімдер тыңдайды
FO ауызша бағалау оқулығы:
Сабақтың ортасы 30 мин Әуен – музыканың негізгі идеясы. Ол мажор немесе минор дыбысында болуы мүмкін. Мажор және минор - музыкадағы күйлер. Жігіт - көңіл-күй. Майор – көңілді, ал минор – мұңды. Екі музыкалық шығарманы тыңдаңыз.
Әрқайсысының көңіл-күйін анықтаңыз
әуендер. Оларды сипаттаңыз.
Сізге келесі сөздер көмектеседі: қайғылы, қайғылы, қуанышты, көңілді.
Музыкалық үзінділерді қайта тыңдаңыз. Қай әуен мажорда, қайсысы минорда дыбысталатынын анықтаңыз.
Неліктен? Жауабыңызды түсіндіріңіз.
Ән үйренейік.
Екі есе екі деген төрт.
В.Шаинскийдің музыкасы
М.Пляцковскийдің сөзі
1. Екі есе екі – төрт,
Екі есе екі деген төрт,
Мұны бүкіл әлемде бәрі біледі,
Екі есе екі деген төрт,
Екі есе екі деген төрт,
Мұны бүкіл әлемде бәрі біледі!
Хор:
Екі есе екі деген төрт,
Екі есе екі деген төрт,
Үш емес, бес емес - мұны білу керек!
Екі есе екі деген төрт,
Екі есе екі деген төрт,
Алты емес, жеті емес - бұл бәріне түсінікті!
Әннің қай күйде дыбысталатынын ойлап, жауап беріңіз. Әннің әуенін қандай күйде айту керек?
Байқап көріңіз.
Мектеп туралы өлең оқу:
Таңертең сабаққа келеміз.
Бұл жерде өте әдемі!
Міне, қатардағы тақта мен үстелдер,
Және барлық жерде гүлдер бар.
Автор оны қандай көңіл-күймен сипаттайды
Сынып?
Өлеңге әуен шығаруға тырысыңыз. do, mi, sol ноталарын пайдаланыңыз. Әуенді ойнатыңыз
металлофонда. Сізге қуанышты әуен немесе мұңды әуен болды ма?
мұғалімдер тыңдайды
тыңдап, әуеннің күйін анықтау
FO «Ауызша бағалау»
FO «Ауызша бағалау»
Сабақтың соңы
10 мин Рефлексиялық-бағалау кезеңі.
Өз пікіріңізбен бөлісіңіз.
Сабақта сендер үшін не жаңалық болды? Қайсы
Тапсырма ең қиын болды ма? Неліктен?
«Үлкен» және «кіші» сөздерді пайдаланып көңіл-күйіңізді сипаттаңыз. сабақтағы жұмыстарын бағалау