«Ақмола облысы білім басқармасының Бұланды ауданы бойынша білім бөлімінің Новодонецкое ауылының негізгі орта мектебі» КММ
No8 көркем шығарма бойынша ҚСП
Бөлім (толық тақырып): «Құндылықтар»
Мұғалімнің аты-жөні: Бимагамбетова З.Д.
Күні: 16.10.2024 ж
Сынып: 4 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Сиқырлы әріптер мен сөздер.
Біз отбасы мен достар үшін ашықхат жасаймыз.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары 4.1.3.1 Әр түрлі жұмыс әдістерін біріктіру арқылы шығармашылық идеялар мен сезімдерді (эмоционалды күй, мінез) жеткізу
4.2.2.1 Өз бетінше таңдалған құралдар мен материалдарды (табиғи және жасанды) пайдалану және тәжірибе жасау, күрделірек әдістер мен әдістерді сенімді қолдану
4.2.3.2 Түрлі материалдар (пластилин, қалдықтар, қағаз материалдары) мен техниканы біріктіре отырып, әртүрлі тәсілдермен үш өлшемді пішіндерді жасау
4.3.2.1 Арнайы терминологияны пайдалана отырып, әр түрлі өнер туындыларын орындауға арналған мәнерлеу құралдары мен материалдарын салыстыру және салыстыру
Сабақтың мақсаты: Түрдің мәнерлі мүмкіндіктерімен таныстыру және жақсы тілектер жазылған ашық хат жасау арқылы адамгершілік-құндылық бағдарларын қалыптастыру. Қаріптерді эмоционалды қабылдауды дамыту, әр түрлі шрифтермен мәнерлеп жұмыс істеу, өрнектеу
сіздің идеяларыңыз бен сезімдеріңіз.
Сабақтың барысы
сабақ кезеңі/уақыты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басталуы
0-3мин Сабақтың тақырыбымен таныстыру.
Сыныпта қолайлы психологиялық ахуал мен шығармашылық рухты қалыптастыру. Сабақтардың басында сыныпта музыка мен балалар әндерін тыныш ойнауға болады: М.Пляцковский, композитор В.Шаинский жазған «Күлкі туралы ән». «Мейірімді болсаң», сөзін жазған А.Хайт, композитор В.Савельев. Тақтаға мәнерлі шрифтпен жазылған түсініксіз сөздерді (абракадабра) (кейбіреуі – өткір, қорқытатын, басқалары – жұмсақ, жұмсақ) қоюға болады. Мұғалім алдымен сабақ барысында бұл сөздердің жұмбағын міндетті түрде шешетінін айта алады.
Алынған білімнің шындықпен байланысы. Жаңа білім алуға мотивация және
дағдылар
Бұл сабақта алынған білім қабырға газеттерін, плакаттарды, ашық хаттарды безендіруге, бір сөзбен айтқанда, әртүрлі жазулар бар дизайн объектілеріне деген мұқият көзқарасты қалыптастыруға ықпал етеді. Бұл сонымен қатар оқушыларға өз бетінше мәнерлі плакаттар, карточкалар және постер жасауға көмектеседі. мұғалімдер қарсы алды
музыка тыңдау
FO
Музыкалық
шығармаларынан үзінді.
Әртүрліге арналған ашық хаттар
оқиғалар мен күндер.
Сабақтың ортасы
3-40 мин Материалды түсіндіру
Сабақтың басында оқушыларға қаныққан және қанықпаған түстер еске түседі, бірақ бұл жолы олар өздерінің қасиеттерін көрерменнің белгілі бір сезімдерін білдіру және ояту қабілетімен байланыстырады. Мұғалім мен балалар оқулықта ілінген суретшілердің жұмыстарын және мұғалім дайындаған репродукцияларды мұқият қарап шығады. Түс гаммасына, оның нені айтып тұрғанына, шығарманың идеясы мен көңіл-күйіне қаншалықты қатысы барына, көрерменде қандай сезім тудыратынына ерекше мән бере отырып, шығармаларды талқылайды.
Осыдан кейін оқушылар No1 жұмыс дәптеріндегі материалды бекітуге бағытталған тапсырмаларды орындайды. Әрі қарай мұғалім қаріптер туралы әңгімені шамамен келесі бағытта бастайды: «Суретші - бұл адам
таныс нәрселердегі ерекше және қызықты нәрселерді көреді және басқа адамдарға оны көруге көмектесуді біледі. Бүгін біз әріптер еліне барамыз. Сіз таң қалдыңыз ба? Қарапайым әріптер бізді қалай қызықтырады? Бірақ біз өнерпазбыз. Қарапайым әріптерді мұқият қарап, олардан табамыз
әдеттен тыс нәрсе. Мысал ретінде «Мен» әрпін алайық. Ол қандай көрінеді? (Мұғалім бұл әріптің әр түрлі нұсқасын тақтаға сызады, бұл балалар ондағы таныс фигураларды көреді.) Балалар өз нұсқаларын атайды -
аяғы акимбо бар адам, профильде тұрған үлкен қарны бар адам, балық, ілмек, т.б.. Кейде сіз ең ерекше нұсқаларды естисіз.
Сіз балаларыңызға әріптер туралы күлкілі әңгімелер айта аласыз. Мысалы, «К» әрпі өзін керемет сұлулық деп санап, айнаның алдында айналады, өзіне қарап, өзіне таңданады. Айналып, айналып, «F» әрпіне айналды. Ал сұлудан ол Құрбақаға айналды ма, мүмкін Құрбақа емес пе, мүмкін ол тырнаға айналды ма? Ал қуанған «Р» әрпінің тісі ауырып, беті ісіп, әріпке айналды... - балалардың бәрі бірауыздан «Ф» әрпін айтады, ал қызыл иіс өткенде, ол қайтадан қуанышқа айналды. «R» әрпі
Осыдан кейін сіз балалардың назарын бір әріптің әртүрлі болуы мүмкін екеніне аудара аласыз. Бір әріппен жұмыс істеу керек. Бір әріптің көп нұсқаларын кім сала алатынын білу үшін сыныпта жарыс ұйымдастыруға болады. Оқулықтағы иллюстрациялар баланың қиялын «итеруге» көмектеседі. Алдымен бір әріптің нұсқалары мүмкіндігінше әртүрлі болуы керек. Содан кейін балалардан көңіл-күйді өзгертетін әріпті немесе әртүрлі көңіл-күймен әр түрлі әріптерді салуды сұрау арқылы тапсырманы қиындатуға болады.және мінез.
Балалар ондаған қызықты нұсқаларды ойлап таба алады. Балалардан үйде шамамен 10х10 см кішкентай шаршыларды кесіп алып, оларды сыныпқа әкелуді алдын ала сұраған дұрыс. Сонда әр әріп бөлек болады
жұмыс, ал ең жақсыларын әдемі әдістемелік постер жасауға болады. Әріптерді түрлі-түсті фломастермен салуға болады, тек сызық пен пішіннің мәнерлілігіне ғана емес, түсіне де назар аударады.
Бұл тапсырманы орындағаннан кейін «Мені түсін» кодтық аты бар ойынға өтуге болады, бірақ әр мұғалім оған өз атын беретін сияқты. Ойын келесідей: бала тақтаға шығып, мағынасы жоқ сөзді салады - бұл абракадабра, қарапайым әріптер жиынтығы. Бірақ бала өзі үшін алдын ала
бұл сөздің нені білдіретінін шешеді, мысалы, тақтаға «чукарука» деп жазады, бірақ бұл сөз «қазық» немесе керісінше, «жаман» дегенді білдіреді. Баланың міндеті - басқа балалар бұл сөздің нені білдіретінін болжай алатындай мәнерлі жазу. Балалар өз сөздерін қағазға жазып, тақтаға шыққанда көрсете алады. Ойынның тағы бір нұсқасы бар, оны «Аудармашылар» деп атауға болады. Сынып үш топқа бөлінеді. Бір топ екіншісінен (аудармашылардан) белгілі бір сөзді сұрайды, мысалы.
«май адам» Тапсырманы алған топ бұл сөзді «шетел тіліне» (абракадабра) «аударып», үшінші топқа (шетелдіктерге) мүмкіндігінше мәнерлі түрде тақтаға жазады. Үшінші топ шрифт сипатына қарай жазылған сөздің нені білдіретінін болжаса, аудармашылар жақсы жұмыс істейді. Сонымен қатар толық дәл емес, мағынасы жағынан жақын аудармалар да жақсы деп саналады. Әріптердің өте «сөйлейтініне» көз жеткізген оқушылар жақсы тілектер жазылған карточка жасай бастайды. Ашық хатты жасаудың негізгі тапсырмалары оқулықта көрсетілген, мәнерлі әріптері бар әдемі ашықхат жасау үшін оларды орындау керек.
Өзіндік жұмысты орындау
Жұмысты бастамас бұрын оқушылар ашықхат жасау бойынша ойларымен бөліседі. Материалдар мен әдістерді таңдау тегін: ашықхат жасау кезінде жасанды да, табиғи материалдарды да қолдануға болады: кептірілген гүлдер, жапырақтар, қауырсындар, ағаш қабығының бөліктері. Студенттер әр түрлі карталардан кесінділерді де пайдалана алады. Бұл жұмысты орындау кезіндегі басты міндет – жақсылық шығару екенін оқушылар да, мұғалім де түсінуі керек
тілек тілеп, картаға мәнерлеп қол қояды. қаныққан және қанықпаған түстерді есте сақтаңыз
жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орындау
мұғалімдер тыңдайды
олардың нұсқаларын атаңыз
опцияларды тыңдау
сұрақтарға жауап беру
тапсырманы орындаңыз
ондаған қызықты нұсқаларды ойлап табыңыз
ойынға қатысы
сөздерді қағаз парақтарына жазу
топтық жұмыс жасау
өз бетінше жұмыс жасау
FO
өзара бағалау
FO
өзара бағалау
FO
өзара бағалау
FO
өзара бағалау
FO
өзара бағалау
O
өзара бағалау
Оқулық.
CD-ROM 4 ұяшық.
№1 жұмыс дәптері.
Түрлі ашық хаттар, белгілер
мәнерлі түрде
жазылған сөздер.
Жұмысқа арналған материалдар
Қалың түсті немесе ақ қағаз немесе карта негізіне арналған жұқа картон, табиғи (кептірілген өсімдіктер, қауырсындар, ағаш қабығы) және жасанды материалдар (матаның бөліктері, шілтер, ашық хаттардың фрагменттері), фломастер, гуашь немесе акварель бояулары ,
қылқаламдар, түрлі-түсті қарындаштар және т.б
материалдар, қайшы, желім.
Сабақтың соңы
40-45 мин Сабақты қорытындылау
Студенттер түстің экспрессивті қасиеттерімен, қаріптің мәнерлілігімен танысып, әртүрлі материалдарды пайдалана отырып, түрлі әдіс-тәсілдерді пайдалана отырып, ашық хаттар жасағанда түс пен қаріпті мәнерлі қолдануды үйренді. Сабақтың соңында жұмыстың презентациясы және талқылауы болады, олар FE сабағындағы белсенділіктерін бағалайды.